הדרכת הורים למתבגרים | מיה צור
Teen girl is showing stop gesture to angry mother while sitting on sofa at home.

הדרכת הורים למתבגרים

גיל ההתבגרות היום מגיע מוקדם מהצפוי ופעמים רבות תופס אותנו ההורים, לא מוכנים. אנחנו פחות ופחות נוכחים בחייהם, אנחנו כבר לא ממש יודעים עם מי הם מסתובבים ומה הם עושים בזמנם הפנוי וברשתות החברתיות. זה כבר לא גיל שאנחנו יכולים להפעיל עליהם סנקציות, כפי שעשינו כשהיו קטנים והתחושה הכללית היא של אבדן שליטה וחוסר אונים.

הילדים שלנו עוברים תהליכים רגשיים, פיזיים, מיניים וקוגניטיביים. הם כבר פחות מעוניינים לבלות את זמנם עם המשפחה, הם מסתגרים בחדרם לפרקי זמן ארוכים או נעלמים לשעות ארוכות עם החברים. הם ממדרים את ההורים, מתלבשים בצורה חושפנית, חוזרים מבילוי בשעות הקטנות של הלילה, משקיעים לטעמכם "יותר מדי" בחברים ו"פחות מדי" בלימודים. רוצים פירסינג, רוצים קעקוע, ואולי מתחילים לעשן ולשתות עם החבר'ה… והתוצאה הישירה היא, כאמור, תחושת חוסר אונים ואובדן שליטה.
זה הזמן לעשות חישוב מסלול מחדש. לשנות גישה, לעדכן את דרכי הפעולה ולקדש את היחסים.

מי אתה ילד, ומה עשית לילד שלי?

אתם מגיעים אליי להדרכה עייפים ושחוקים, למודי משברים, עם ניסיון מוכח של 10 שנים לפחות בהורות(!). וגם אם עד היום הכל תקתק אצלכם כמו שצריך והייתם בטוחים שיש לכם את זה ואתם הולכים לצלוח את גיל ההתבגרות בקלות, אתם מגלים שהכלים ששימשו אתכם עד היום, כבר לא עובדים (אפילו שעם אחותו הגדולה זה עדיין עבד ואיתה הכל היה בסדר!). פתאום זה מרגיש כאילו כל אחד מחוץ לבית הוא יותר משמעותי ומשפיע על הילד שלנו מאתנו, ההורים. פתאום אנחנו מרגישים פחות רלוונטיים. פתאום אנחנו ממודרים לחלוטין מעולמו של המתבגר, מהמרחבים הפיזיים והווירטואליים שלו וזה יוצר תחושה של אובדן שליטה, שבאופן טבעי מעלה את רמת החרדה.
ברמה הפרקטית – אתם מרגישים שאתם צריכים עזרה איך להגדיר מחדש את מרחבי הפעולה (הגבולות) ואיך להשיג את שיתוף הפעולה של המתבגר שלכם, מבלי לקלקל את היחסים או להיכנס איתו למאבקי כוח ועימותים מיותרים, שבהם ההורים מפסידים מראש.
ברמה העמוקה יותר – אתם מופתעים מהתוצר… כל זמן שהיה קטן הוא היה כחומר ביד היוצר ואתם ידעתם בדיוק לאן אתם מכוונים. בגיל ההתבגרות ההורה עומד מול הילד שלו בהפתעה גמורה ועם סוג של תסכול ואומר לעצמו, זה מה שיצא מכל ההשקעה שלי?… אולי עוד אצליח לעשות מקצה שיפורים של הרגע האחרון… ואז אנחנו נכנסים למוד גבוה יותר של לחץ.
גם אם נראה שהגעתם למבוי סתום, תמיד יש עוד אפשרויות שלא חשבתם עליהן. יכול להיות שתצטרכו לשקול אם ההשלכות הן כאלה שאתם יכולים לחיות איתן, אבל האפשרויות קיימות.

אז מה עושים בהדרכה למתבגרים?

יחד נגדיר מחדש את התפקיד ההורי שלכם.
נלמד איך להיות יותר נוכחים בחיי המתבגר ובכך להקטין את הסיכוי שיגלוש לקבוצות סיכון.
יחד נבין שהנוכחות וההשפעה שלנו על הילדים כבר לא יכולות להגיע ממצב של שליטה, וזה לא אומר שהמתבגרים שלנו פחות צריכים אותנו, זה רק אומר שהם צריכים אותנו אחרת ואנחנו צריכים להתעדכן.
אעזור לכם להשאיר את האגו רגע בצד ולהתעדכן בידע שיעזור לכם להבין טוב יותר את המתבגר שלכם ואת התהליכים שהוא עובר.
יחד נמצא את הדרכים לחזק אתכם ולהחזיר לכם את הביטחון בהורות.
נשפר את התקשורת ואת האווירה בבית ונחזיר את ההנאה והשמחה לקשר עם ילדיכם וליחסים איתם.

מאמרים בנושא הדרכת הורים למתבגרים

הגעתם לסוף 🙂
הגעתם לסוף 🙂

צריכים הדרכת הורים או ייעוץ זוגי?

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!
תודה על הרשמתך

צריכים הדרכת הורים או ייעוץ זוגי?

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!
תודה על הרשמתך
דילוג לתוכן