איך מאבחנים אלרגיה למזון? | מיה צור
Depositphotos_46689223_s-2019

איך מאבחנים אלרגיה למזון?

אלרגיה מיידית למזונות תלויה בנוכחות של נוגדנים מסוג E המכוונים באופן ספציפי למזון מסוים. שיטות הבדיקה של נוכחות הנוגדנים הללו הם:

1) בדיקה עורית (טסטים / תבחיני עור)

2) בדיקת רמת הנוגדנים כנגד מזון ספציפי, המבוצעת בבדיקת דם (ראסט).

תבחיני עור

תבחיני עור (טסטים עוריים) הינם הבדיקה השכיחה ביותר לאיתור אלרגיה על סוגיה.

הרופא במרפאת האלרגיה יסמן בעט על אמת היד נקודות ויציין לעצמו מה החומר אותו הוא בודק בכל נקודה. לאחר מכן הוא יטפטף טיפה קטנה מהחומר הנבדק ויחדיר אותה באמצעות דקירה קטנה. בשלב הבא תתבקשו להמתין בחוץ (בד"כ כרבע שעה) ואז הרופא יבדוק איזה חומרים עוררו תגובה (אדמומיות ונפיחות מקומית).

בדיקת RAST (הנקראת כך בטעות…)

בדיקת דם המאפשרת בדיקה של רמת הנוגדנים מסוג E הספציפיים למספר רב של מזונות ולאלרגנים נוספים (כמו אבק קרדית הבית, עובש, פטריות, סוגי דשא וכד').

בדיקה זו יכולה במקרים מסוימים לנבא את הנטייה של האלרגיה לעבור או להתמיד. לפחות בשנים הראשונות. בנוסף, מקובל לעקוב אחרי רמות אלה עבור ילדים הנמצאים בתהליך של התערבות / טיפול / דה-סנסיטיזציה .

נוכחותם של נוגדנים מסוג E הוא תנאי הכרחי לאבחון אלרגיה, אולם, חשוב לדעת כי נוכחותם של נוגדנים למזון הספציפי בבדיקה, אינה ערובה חד משמעית לקיומה של אלרגיה: נבדקים רבים שיצאו חיוביים בתבחין עורי ובבדיקת הדם לא יפתחו תגובה אלרגית כשיאכלו את המזון! כך למשל, יצא בבדיקה של הבן שלי, שהוא אלרגי ברמה גבוהה לשומשום ולשקדים – מזונות שהוא צורך בכמויות ובאופן יום-יומי, ללא שום תגובות.

ישנם גורמים נוספים המשפיעים על תוצאות הבדיקות, למשל ילדים הידועים כאטופיים (אסטמה של העור) יציגו פעמים רבות תוצאות שווא. ילדים צעירים שטרם נחשפו לאלרגן הנבדק עלולים לצאת שליליים בבדיקה אך במציאות אחרי חשיפה או שתיים כן יפתחו תגובה אלרגית.
ולכן, הדרך היחידה לדעת בוודאות אם ילד אלרגי, היא אם היו תגובות לחשיפה אקראית (הניסיון שלכם בבית), או "מבחן תגר", במהלכו הילד צורך את המזון שלגביו יש חשד.

רק הרופא מחליט אם לבצע מבחן תגר, על פי רמת המדדים בטסטים העוריים ובבדיקת הדם, ועפ"י הסיפור שלכם ההורים מתצפיות שלכם בבית, ורק תחת השגחה רפואית!!

זהו המבחן היחיד שמאשר או שולל אלרגיה באופן חד משמעי.
חשוב ביותר! לעולם אל תנסו זאת לבד בבית, כי זה עלול להיגמר לא טוב!

מיה צור, יועצת זוגית ומדריכת הורים לגיל הרך ולמתבגרים. התמחות בהפרעות קשב. התמחות בילדים עם אלרגיות למזון. בעלת תואר B.A. במדעי ההתנהגות.

שתפו את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
שיתוף ב email

מאמרים בנושא אלרגיות למזון

הגעתם לסוף :)
הגעתם לסוף :)

צריכים הדרכת הורים או ייעוץ זוגי?

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!
תודה על הרשמתך

צריכים הדרכת הורים או ייעוץ זוגי?

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!
תודה על הרשמתך
דילוג לתוכן